Czym jest trądzik

Czym jest trądzik

GroupGroup 2

Trądzik jest jedną z najpowszechniejszych chorób skóry. Doświadcza go około 85% populacji w wieku od 12 do 24 lat. Dla wielu osób grudki, krostki oraz blizny potrądzikowe stanowią nie tylko problem natury fizycznej, ale również psychicznej.

Skąd się bierze trądzik?

Przyczynami powstawania trądziku są:

  • nadmierna produkcja łoju;
  • nieprawidłowe rogowacenie komórek ujścia mieszka włosowego;
  • rozwój bakterii Cutibacterium acnes;

W rezultacie na skórze rozwija się stan zapalny i pojawiają się krosty, grudki bądź guzki.

Trądzik może mieć postać łagodną lub ciężką. Każda postać trądziku powinna być leczona przez dermatologa, ponieważ nawet u pacjenta z trądzikiem łagodnym mogą wystąpić blizny, jeżeli nie zastosuje on leczenia lub będzie ono nieskuteczne.

Jak leczyć trądzik?

Aby skutecznie leczyć trądzik, należy skonsultować się z dermatologiem. Wybór metody leczenia trądziku zależy od nasilenia i umiejscowienia zmian na skórze. Lekarz może zalecić kombinację leków na receptę, specjalną dietę oraz właściwą pielęgnację i fotoprotekcję.

Jak długo muszę czekać na poprawę kondycji skóry?

To, jak szybko pojawią się rezultaty, zależy od wielu czynników, w tym stopnia zaawansowania trądziku, właściwej pielęgnacji oraz Twojego zaangażowania w sam proces leczenia. Im większa wytrwałość w terapii zaleconej przez lekarza, tym efekty leczenia będą szybciej widoczne.