Dlaczego dorośli wciąż mają trądzik?

Dlaczego dorośli wciąż mają trądzik?

GroupGroup 2

Tak samo jak zdjęcia z kroniki szkolnej i starych postów w mediach społecznościowych, trądzik jest czymś, co może towarzyszyć Ci nawet w dorosłym wieku.

„Trądzik nie dyskryminuje ze względu na wiek” – mówi dr n. med. Paul M. Friedman, nowojorski dermatolog oraz dyrektor Centrum Dermatologii i Chirurgii Laserowej.

Wiele nastolatków boryka się z trądzikiem, ale z czasem przestaje zauważać u siebie zmiany skórne lub przynajmniej zmniejsza się ich nasilenie. U dorosłych zaostrzenie może pojawić się nawet około 40. roku życia.

Skąd bierze się trądzik w dorosłym wieku?

Hormony

Mimo, że okres dojrzewania jest za nami, poziom hormonów nadal ulega zmianie, co prowadzi do nadmiernego wydzielania sebum, mówi dr Friedman.

Zatkane ujścia mieszków włosowych

Czasem martwe komórki skóry nie złuszczają się w taki sposób, jak powinny i zamiast tego blokują mieszki włosowe, powodując różnego rodzaju zaskórniki.

Stres

Paradoksalnie, panikowanie z powodu stanu naszej cery może pogorszyć jej kondycję! „Badania wykazały, że organizm człowieka reaguje na stres przez wzmożoną produkcje androgenów (męskich hormonów), które stymulują mieszki włosowe i gruczoły łojowe w skórze, doprowadzając do powstania trądziku” – mówi dr Friedman.

Niektóre produkty kosmetyczne

„Ważne jest sprawdzanie etykietek produktów do pielęgnacji cery i włosów, aby upewnić się, że nie zatykają porów, są bezzapachowe i nie zawierają olejów, ponieważ zazwyczaj właśnie takie produkty są bezpieczne dla skóry i nie powodują trądziku” – radzi dermatolog.

Ciąża

Można obwiniać zmieniający się poziom hormonów!

Niezależnie od przyczyny, jedno jest pewne. Wizyta u dermatologa pomoże Ci w radzeniu sobie z trądzikiem w wieku dorosłym.