Dlaczego trądzik pozostawia czerwone ślady i blizny?
Trądzik potrafi być dokuczliwy. Nawet jeśli jest skutecznie leczony, może pozostawiać przebarwienia i blizny potrądzikowe.
Te zaczerwienienia mają swoją nazwę: rumień pozapalny (z eng. PIE). Przeważnie pojawia się on u osób zmagających się z bardziej uporczywym rodzajem trądziku niż u tych, którzy mają jego łagodną odmianę. Co więcej, rumień będzie mocniej widoczny u osób z jaśniejszą karnacją skóry. W połączeniu z kolorytem blizn rumień przybiera kolor różowy, czerwony bądź fioletowy.
Rumień pozapalny powstaje, gdy naczynia włosowate, tj. małe naczynia krwionośne znajdujące się pod skórą, stają się zaognione, rozszerzone lub w inny sposób uszkodzone. Kiedy trądzik rozsiewa się i niszczy skórę, stan zapalny jest naturalną reakcją organizmu, by rozpocząć proces gojenia. Jeśli stan zapalny trwa dłużej niż potrzeba do wyleczenia niedoskonałości, może spowodować uszkodzenia skóry oraz wywoływać zaczerwienienie i skutkować pojawieniem się blizn.
Podczas trwania stanu zapalnego, naczynia krwionośne otaczające zmianę chorobową stają się poszerzone, aby zapewnić odżywienie wszystkim aktywnym komórkom w uszkodzonym obszarze i pobliskiej tkance. Stan ten może utrzymywać się od 6 do 12 tygodni, mimo ustąpienia w tym miejscu trądziku. Podsumowując, połączenie stanu zapalnego, uszkodzeń skóry oraz poszerzonych naczyń krwionośnych prowadzi do PIE.
Dobra wiadomość jest taka, że PIE to zmiana tymczasowa, a czerwonawy odcień skóry z czasem znika. Jeśli jesteś zaniepokojony długotrwałymi skutkami trądziku, dobry dermatolog może pomóc w opracowaniu odpowiedniej pielęgnacji, która pomoże zapobiec PIE lub trwałym bliznom.
Szybka porada: dobrym sposobem, by zapobiec trwałym skutkom trądziku, w tym bliznom, jest zaprzestanie wyciskania lub skubania ich. To z pewnością pomoże utrzymać zdrową, promienną skórę.
Kolejnym powikłaniem trądziku są nieestetyczne blizny, które pozostają jeszcze długo po wyleczeniu trądziku. To powszechny problem, który dotyka 1 na 5 osób.
Co powoduje powstawanie blizn potrądzikowych?
Winowajcą jest obrzęk i stan zapalny pod powierzchnią skóry, który powoduje jej uszkodzenia i wynikające z niego blizny.
Po tym, jak stan zapalny uszkadza skórę, próbuje się ona zregenerować, produkując kolagen, który nadaje jej elastyczność i wytrzymałość. W sytuacji, gdy produkowana jest niewłaściwa ilość kolagenu, mogą powstawać blizny. Zarówno zbyt duża, jak i zbyt mała ilość kolagenu może prowadzić do ich powstawania.
Jakie są rodzaje blizn?
Blizny zanikowe (zwane również atroficznymi bliznami potrądzikowymi) Blizny te powstają, gdy organizm produkuje zbyt mało kolagenu potrzebnego do regeneracji skóry.
Istnieją 3 rodzaje blizn zanikowych: V-kształtne (Ice-pick), w kształcie litery U (Boxcar) i w kształcie litery W (Rolling). Blizny grudkowe okołomieszkowe Tworzą się, gdy organizm produkuje zbyt dużo kolagenu do naprawy uszkodzonej skóry.
Jak poradzić sobie z bliznami?
Warto zaznaczyć, że nie każdy trądzik skutkuje powstawaniem blizn. Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania pojawieniu się blizn jest udanie się do dermatologa, który pomoże w doborze odpowiednich leków i pielęgnacji. Im wcześniej zostanie postawiona diagnoza i rozpocznie się leczenie trądziku, tym większe prawdopodobieństwo uniknięcia blizn.