Jak pomóc dziecku w radzeniu sobie z trądzikiem?

Jak pomóc dziecku w radzeniu sobie z trądzikiem?

GroupGroup 2

Czujesz bezsilność? Znajdziesz tutaj kilka porad, które pomogą Ci wesprzeć Twoje zmagające się z trądzikiem dziecko.

1. „To nie Twoja wina”

Przyczyna powstawania trądziku młodzieńczego jest wieloczynnikowa. Wpływ na jego pojawienie się mają zmiany hormonalne1, kontakt z bakteriami, a nierzadko również i czynniki dziedziczne. Nieprawidłowa dieta czy niewystarczająca higiena mogą powodować trądzik i często jego przyczyna nie leży nigdzie indziej. Twoje dziecko może otrzymywać fałszywe informacje na temat przyczyn zmian trądzikowych od przyjaciół lub z czerpać je z Internetu, dlatego tak ważne jest uświadomienie go, że to nie jego wina.

„Ważne jest to, aby przypominać swojemu dziecku, że jego trądzik nie jest wynikiem jego zachowania” – mówi dr Omar Noor. „Obwinianie nastolatka może przynieść odwrotny skutek” - dodaje dermatolog.

2. Podejmij działanie

Posiadanie planu radzenia sobie z trądzikiem może pomóc każdemu członkowi rodziny i polepszyć wasze samopoczucie. Zacznij od rozpisania najważniejszych kroków, które pomogą opanować trądzik nastolatka. „Rodzice powinni pomóc dzieciom i nastolatkom w stworzeniu codziennej pielęgnacji, która współgra z nimi i ich planami zajęć” – mówi Brenda Ritson, doktor i pediatra z Nowego Jorku. „Kluczem jest znalezienie produktów, których konsekwentne stosowanie jest łatwe dla nastolatków” – dodaje.

3. „Nie jesteś sam”

Szacuje się, że 85% nastolatków cierpi z powodu trądziku. Upewnij się, że Twoje dziecko wie, że jest to zupełnie naturalne i większość nastolatków z tego wyrasta. Jeśli miałeś trądzik w wieku nastoletnim, pomocne może okazać się podzielenie się swoimi doświadczeniami, wspierając przy tym pozytywne nastawienie u dziecka.

4. „Rozumiem”

Bardzo ważną rzeczą jest to, by pomóc swojemu dziecku i nie lekceważyć tego, że czuje się zakłopotane. Traktuj jego uczucia poważnie i umów go na wizytę u dermatologa.

„Ważne jest to, by czuć się rozumianym” – mówi dr Ritson. „Podczas gdy parę pryszczy może wydawać Ci się mało znaczące, dla nastolatka trądzik może realnie wpływać na jego poczucie własnej wartości i to jak postrzega samego siebie” – dodaje.

5. Myśl pozytywnie

Trądzik może wpływać na samoocenę u nastolatka. Uświadom swojemu dziecku, że wyleczenie trądziku wymaga czasu – to maraton, a nie sprint.