Jak rozpoznać typ swojej skóry

Jak rozpoznać typ swojej skóry

GroupGroup 2

Określenie typu swojej skóry to pierwszy krok do stworzenia skutecznej rutyny pielęgnacyjnej.

Twój dermatolog w najlepszy możliwy sposób oceni Twoją skórę, ale są rzeczy, które pomogą Ci to zrobić również samodzielnie, nie ruszając się z domu.

Tutaj znajduje się przewodnik, który pomoże Ci zrozumieć jaki masz typ skóry.

Zgodnie z Baumann Skin Type Indicator (BSTI) wyróżnia się 2 podstawowe rodzaje skóry – skóra tłusta i skóra sucha. W obu przypadkach skóra może zostać dalej sklasyfikowana jako wrażliwa lub niewrażliwa. Istnieje również kombinacja tych dwóch typów, a mianowicie cera mieszana. Przyjrzyjmy się temu bliżej:

  • Cera tłusta: ze zwiększoną produkcją sebum.
  • Cera sucha: skóra jest sucha, napięta i szorstka, z tendencją do łuszczenia się.
  • Cera wrażliwa: skóra jest zaogniona, napięta, czasami zaczerwieniona oraz swędząca z uczuciem pieczenia i kłucia w odpowiedzi na niesprzyjające czynniki środowiskowe.
  • Cera niewrażliwa (lub normalna): skóra jest dobrze nawodniona z nienaruszoną barierą oraz ma minimalne przetłuszczenie, suchość i zaczerwienienie.
  • Cera mieszana: w niektórych partiach twarzy skóra jest sucha, a w innych tłusta.

Większość osób wpisuje się w kategorię cery tłustej (T) lub suchej (S). Każdy z tych typów skóry może być podzielony na podtypy przez Twojego dermatologa.

Osoby z cerą mieszaną mają uczucie tłustości w niektórych obszarach (np. w okolicach nosa, czoła i brody) oraz uczucie wysuszenia w innych partiach (np. policzków).

Aby określić swój typ cery, zacznij od zbadania skóry.

Obserwuj swoją skórę w ciągu dnia i zapisz wszystkie uwagi. Czy Twoja skóra jest zaczerwieniona lub zaogniona? A może jest napięta, gdy ją dotykasz? Czy wydaje się w jakiś sposób „dziwna”? Zrozumienie swojego typu skóry to pierwszy krok do jej prawidłowej pielęgnacji.

Porozmawiaj z dermatologiem. Jest wiele produktów odpowiadających wszystkim typom cery: tłustej lub suchej, mieszanej, wrażliwej, tej, która ma problemy z zaczerwienieniem, jak i cery normalnej. Zrozumienie swojego typu skóry pomoże w doborze właściwych produktów oraz ułatwi rozmowę z dermatologiem na temat najlepszych sposobów na jej codzienną pielęgnacje.

Miej jednak na uwadze, że Twój typ cery może zmienić się z upływem czasu. Wiele czynników, w tym pigmentacja, dieta, ciąża i wahanie hormonów, może wpłynąć na Twoją skórę. Określenie swojego typu cery oraz konsultacja z dermatologiem zagwarantuje Twojej cerze najlepszą możliwą opiekę.